به گزارش سلام تی ، کدام هورمون‌ها چربی‌سوز و کدام هورمون‌ها ذخیره‌کننده چربی است؟ هورمون اصلی مسئول سوختن چربی، تستوسترون یا هورمون جنسی مردانه است. به همین دلیل، منطقی است که مردان نسبت به زنان درصد چربی بدنی بسیار پایین‌تری داشته باشند.

استروژن، انسولین و کورتیزول، هورمون‌های ذخیره‌کننده چربی است. استروژن یا هورمون جنسی زنانه می‌تواند باعث ذخیره چربی در بدن شود، زیرا بدن زنان همواره تلاش می‌کند با کمی افزایش وزن، آن‌ها را برای بارداری آماده کند. کورتیزول یا هورمون استرس نیز که در شرایط جنگ و گریز تولید می‌شود، باعث می‌شود بدن به حفظ چربی تمایل داشته باشد؛ بنابراین روشن است.

کلید سوزاندن چربی، افزایش تستوسترون و کاهش هورمون‌های ذخیره‌کننده چربی است. شما می‌توانید این کار را در سه مرحله انجام دهید.

افزایش تستوسترون: افزایش تستوسترون، راهی برای از بین بردن استروژن اضافی است، اما لازم نیست برای افزایش تستوسترون به راه‌های مصنوعی مانند تزریق این هورمون یا مصرف دارو روی بیاورید. پرداختن به تمرینات وزنی و ورزش‌های استقامتی، تولید تستوسترون را به طور طبیعی در بدن افزایش می‌دهد. ورزش قلبی، عروقی نیز به سوختن بیشتر چربی کمک می‌کند.

جلوگیری از ایجاد مقاومت به انسولین: اگر در بدن شما مقاومت به انسولین ایجاد شود، به میزان چشمگیری شاهد افزایش ذخایر چربی خواهید بود. سریع‌ترین راهی که به ایجاد مقاومت به انسولین منجر می‌شود، مصرف زیاد قند است؛ بنابراین به دنبال ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی خود باشید که دریافتی قند شما را کاهش می‌دهد.

کاهش تولید کورتیزول: مرحله پایانی این روند، توقف تولید کورتیزول در بدن است. حتی اگر در دو مرحله قبل موفق عمل کنید، اما استرس را متوقف نکنید، باز هم شاهد لایه نازکی از چربی شکمی خواهید بود. به خاطر داشته باشید، کورتیزول در پاسخ فشار‌های فیزیکی، روحی و روانی تولید می‌شود و برای کاهش میزان این هورمون، باید به کنترل همه انواع استرس‌ها توجه داشته باشید. تکنیک‌هایی مانند یوگا و مدیتیشن علاوه بر این که به کاهش فشار روحی کمک می‌کند، از عوامل فیزیکی افزایش‌دهنده کورتیزول نیز می‌کاهد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *