اگر مشکل خواب دارید، تنها نیستید. بسیاری از مردم دنیا از هر سه نفر، یک نفر به بی‌خوابی مبتلا هستند.

 

به گزارش سلام تی ؛ بنابه گفته جوآنا والوسک از دانشگاه ملبورن کانادا، روش‌های زیر به شما برای داشتن خواب منظم شبانه کمک می‌کند:

۱- مدیتیشن

گاهی اوقات افکار نگران‌کننده ما را در شب بیدار نگه داشته و باعث می‌شوند هورمون اضطراب کورتیزول در بدن‌مان افزایش یافته و نگرانی‌مان بیش از پیش افزایش یابد. بنابراین پیش از خواب مدیتیشن انجام داده و با تنفس‌های عمیق و آرام کردن ماهیچه‌های بدن، اضطراب را از خود دور کنید.

 ۲- زمان خواب

 خوابیدن در یک زمان خاص، به شما کمک می‌کند که سریع به خواب روید. بدن، خود را با ساعت خواب منظم‌تان تنظیم می‌کند و باعث می‌شود زود به خواب روید.

۳- نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های ممنوع

نوشیدنی‌های کافئین‌دار  یا خوردن غذا، پیش از خواب، مغز را تحریک و فعال نگه می‌دارد. بنابراین برای داشتن خوابی راحت، از نوشیدن این نوع نوشیدنی‌ها و غذا خوردن پرهیز کنید.

4-استفاده از وسایل دیجیتالی ممنوع

نور صفحه نمایش وسایل دیجیتالی، ترشح ملاتونین- هورمون خواب- را سرکوب کرده و باعث می‌شود به راحتی به خواب نرویم. بنابراین هرگز این ابزارها را به تختخواب خود نبرید.

 ۵- تاریک کردن محیط خواب

محیط خواب را بهتر است تا جایی که می‌توانید تاریک کنید. استفاده از چراغ شب خواب هم گزینه خوبی است. بدین‌ترتیب ساعت بیولوژیکی بدن، بدن را برای رفتن به خوابی راحت آماده می‌کند.

 ۶- دوری از ساعت رومیزی

دور گذاشتن ساعت رومیزی کمک می‌کند که موقع خواب به شمارش دقیقه‌ها مشغول نشوید. معمولا گذر دقایق موجب اضطراب و نگرانی می‌شوند.


بهترین روش برای داشتن خواب راحت!!

تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد یک پیاده روی طولانی و حمام آب گرم بهترین روش برای داشتن خواب راحت است.

برای داشتن خواب راحت تا کنون توصیه‌های زیادی توسط محققان مطرح شده است، از مصرف دارو تا خودداری از خوردن قهوه و دیدن فیلم‌های هیجان انگیز همه از مواردی بودند که محققان معتقد بودند به داشتن خواب راحت کمک می‌کند. اما تعدادی از کارشناسان معتقدند این اقدامات به میزان کمی‌در افزایش حس خواب‌آلودگی ما موثر هستند.

در حالی که بسیاری معتقدند ورزش کردن و فعالیت بدنی قبل از خواب می‌تواند به ما در به خواب رفتن کمک کند، اما دانشمندان متوجه شدند این فرضیه درست نیست. هم‌چنین خوابیدن بعد از ورزش کردن آن طور که تصور می‌شد در ریکاوری یک فرد تاثیر ندارد.

اکنون دانشمندان متوجه شدند روش‌های راحت‌تری برای داشتن خواب خوب وجود دارد که نیاز به فعالیت بدنی شدید هم ندارد و با انجام دادن آن شما سریع‌تر به خواب خواهید رفت. دراز کشیدن در یک وان آب گرم در بعد از ظهر تاثیر زیادی در آرامش روحی شما و داشتنخواب راحت‌تر در هنگام شب دارد.

علاوه بر آن فعالیت‌های بدنی قبل از خواب باید آرامش بخش باشند و از انجام فعالیت‌های ورزشی سنگین باید اجتناب کرد. قدم زدن و دوچرخه سواری بهترین ورزش‌ها قبل از به خواب رفتن است.

ورزش ذهنی نیز در عمیق‌تر شدن خواب تاثیر زیادی دارد. البته منظور از ورزش ذهنی حل جدول یا معماهای ذهنی نیست، بلکه پیاده روی در محیط‌های جالب و متغیر، نگاه کردن به اطراف و لذت بردن از مناظر است.
ا

لبته رفتن به خرید، نگاه کردن به مناظر مختلف و هر کاری که بتواند توجه شما را به خود جلب کند در این میان موثر خواهد بود، برای مثال ملاقات و گفتگو با افراد جدید هم تقریبا همین نقش را دارد.
به هر حال محققان حمام آب گرم و قدم زدن را بهترین کارها قبل از خواب عنوان کردند.

 

چند توصیه برای داشتن خواب خوب شبانه

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *