دیابت شیرین از جمله بیماریهای متابولیکی است که با کمبود نسبی یا مطلق انسولین، افزایش گلوکز خون و اختلال در متابولیسم کربوهیدرات، چربی و پروتئین همراه است. سازمان بهداشت جهانی پیش بینی کرده است که دیابت در ایران تا سال ۲۰۲۵ حدود ۶/۸ درصد جمعیت را درگیر خواهد کرد. ایـن بیماری شایعترین علت بیماریهای کلیوی و موارد جدید نابینایی است.

هدف از این مطالعه تعیین اثر عصاره‌ی هیدروالکلی گزنه برمقاومت به انسولین و برخی از عوامل التهابی در بیماران دیابتی نوع ۲ است. شواهد زیادی نشان می دهد که بسیاری از گیاهان با خاصیت دارویی خود، میتوانند بـرای درمان دیابت و پیشگیری از عوارض بعدی مفید باشند. از جمله گیاهان دارویی، که در طب سنتی نیز به آن اشاره شده است، گزنه را میتوان نام برد.

گزنه (Nettle) یکی از گیاهان دارویی با نام علمی Urtica diotica و از خانواده ی Urticaceae است. در ترکیه و مراکش از گیاه گزنه به طور سنتی برای کنترل قند خون استفاده می شود، در کشورهای اروپایی از گزنه به منظور کاهش التهاب و درمان آرتریت روماتویید استفاده می شود.

این مطالعه از نوع کارآزمایی بالینی تصادفی یک سوکور بود که روی ۵۰ مرد و زن مبتلا به دیابت نوع ۲ با میانگین سنی ۱۳ تا ۵۲ سال صورت گرفت. بیماران به طور تصادفی به دو گروه مداخله و شاهد تقسیم بندی شدند. این بیماران ۱۰۰ میلی گرم به ازای کیلوگرم وزن بدن، عصاره ی گزنه یا دارونما در سه نوبت به مدت دو ماه مصرف کردند.

در ابتدا و انتهای مطالعه، سطوح انسولین ناشتا و برخی از عوامل التهابی ( اینترلوکین ۶ (IL-6) )، فـاکتور نکروز توموری (TNF-a) و high sensitive C-Reactive Protein  (hsCRP) اندازه گیری شد. در ابتدای مطالعه مقدار انسولین ناشتا، حساسیت به انسولین و TNF-a بین دو گروه تفاوت آماری معنی داری را نشان ندادند ولی در انتهای مطالعه در گروه مداخله نسبت بـه گروه شاهد، کاهش معنی داری در اینترلوکین۶ وhsCRP  مشاهده شد. همچنین مصرف عصاره ی هیدروالکلی گزنه پس از دو ماه سبب کاهش میانگین قند خون ناشتا و هموگلوبین گلیکوزیله شد. هموگلوبین گلیکوزیله یک آزمایش خونی است که نشانگر میانگین قند خون فرد طی ۲ تا ۳ ماه گذشته است. نتایج این آزمایش نشان می دهد که چند درصد از هموگلوبین خون با قند ترکیب شده است، که هر چه این درصد بالاتر باشد، نشانگر بالا بودن متوسط میزان قند خون است.

 


پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *