هرچند انجام این مطالعه مدت زمانی طولانی را در بر نداشته و تعداد افراد مورد آزمایش قرار گرفته شده زیاد نبوده، ولی باز هم نتایج کلی به دست آمده مثبت ارزیابی شده است.

رژیم غذایی سرشار از غلات به لاغر ماندن بدن شما کمک می کند

“غلات در صورت افزایش میزان مصرفی در طول روز به دلیل دارا بودن درجه بالایی از فیبر، قابلیت سوخت و ساز بدن را بالا برده و میزان جذب کالری دریافت بدن را کاهش می دهد”

با در نظر گرفتن گفته های دکتر کارل (J. Philip Karl)، دانشمند تغذیه که مطالعات خود را از زمانی که دانشجوی دانشگاه تافتس بوستون (Tufts University in Boston) بود آغاز کرد: “خوردن غلات به نظر می رسد میزان جذب کالری به هنگام انجام عمل هضم را پایین آورده و قدرت متابولیسم بدن را بالا ببرد”.

این در حالی است که بسیاری از تحقیقات انجام گرفته قبلی این نکته را مشخص می کند که، افرادی که غلات بیشتری در رژیم غذایی خود می گنجانند دارای بدنی لاغرتر و میزان چربی بدنی پایین تری در مقایسه با افرادی که غلات کم تری مصرف می کنند دارند.

اما به گفته محققان سنجش میزان تاثیر رژیم غذایی سالم با انواع متنوعی از مواد مصرفی مفید، ورزش کردن روزانه و یا با دنبال کردن تنها برنامه ای شامل غلات زیاد برای داشتن بدنی سالم به طور دقیق مشخص نشده است.

هر چند در طی این مطالعات برای رسیدن به نتایجی هرچه دقیق تر افرادی که مورد آزمایش قرار گرفته بودند باید از دیگر فاکتورهایی که موجب لاغری آنها می شد دوری می کردند. محققان این کار را با در نظر گرفتن میزان کالری مورد نیاز بدن ۸۱ مرد و زن ۴۰ تا ۶۵ ساله در طی یک روز انجام دادند.

برای دو هفته متوالی، همه افراد مورد آزمایش غذاهای یکسانی را مصرف کرده تا به این ترتیب کالری دریافتی متوسط هر یک آنها برای باقی ماندن در وزنی مشخص اندازه گیری شود. سپس افرادی به طور شانسی انتخاب شده تا رژیم های غذایی سرشار از غلات چه از نوع خالص و چه از نوع اشباع شده را شروع کنند.

مواردی که غلات خالص را مصرف نمودند در پایان کالری کم تری از غذاهای مصرفی جذب کرده و میزان دفع بدنی بالاتری را از خود نشان دادند. درجه متابولیسم در زمان استراحت-میزان کالری که در حین خواب بدن می سوزاند-نیز با مصرف غلات در این افراد بالا رفت.

این به آن معناست که فیبر موجود در غلات خالص تا دو برابر بیشتر از غلات اشباع شده گزارش شده است که این دلیل اصلی بهتر عمل کردن فیبرها تا میزان مصرفی هرچه بیشتر را نشان می دهد.

درجه کسری انرژی افرادی که چه از غلات اشباع شده و چه از غلات خالص استفاده کرده اند یکسان بوده به طوریکه هر دو گروه میزان مشخصی از کالری را در طول ۲۰ تا ۳۰ دقیقه پیاده روی می سوزانند و این به گفته کیرل به آن معناست که مصرف غلات اطلاعاتی در مورد کاهش وزن را در این آزمایشات نشان نداده اند.

به طوریکه برای ما مشخص نیست مصرف طولانی مدت این ترکیبات تبدیل به چربی سوزی خواهد شد یا نه اما تا میزانی جواب این سوال مثبت بوده و به میزان کاهش وزنی معتدل پنج پوند در یک سال گزارش شده است که میتواند امکان پذیر باشد.

با توجه به اینکه در برخی از موارد نتایج دقیقی حاصل نشده ولی به گفته (Diekman): “تاکنون اطلاعاتی به دست آمده که به وضوح مشخص می کند.

چند روز مصرف غلات نقش مهمی را در رژیم غذایی فرد بازی می کند به طوریکه هرچه میزان مصرف این ترکیبات بالا برود فرد زودتر حس سیری داشته و با افزایش فعالیت های مربوط به سوخت و ساز بدن، وزن او یا کاهش پیدا کرده و یا، با در نظر گرفتن فاکتورهایی دیگر، ثابت می ماند”.

هرچند انجام این مطالعه مدت زمانی طولانی را در بر نداشته و تعداد افراد مورد آزمایش قرار گرفته شده زیاد نبوده، ولی باز هم نتایج کلی به دست آمده مثبت ارزیابی شده است. این مطالعات و نتایج آنها به صورت آنلاین از مجله کلینیک تغذیه (American Journal of Clinical Nutrition) منتشر شده است.

در مقاله ای مشابه که در همین زمینه از مجله تغذیه گزارش شده، مصرف غلات بهبودی سیستم ایمنی بدن و فعالیت های مربوط به گوارش را به همراه خواه داشت. و در ادامه این مطالعات مشخص شد که مصرف غلات خالص، ریسک ابتلا به دیابت نوع دو و برخی سرطان ها را هم کاهش می دهد.

برای اطمینان از وجود درصد بالای غلات در مواد غذایی که می خرید، به لیبل “۱۰۰ درصد غلات خالص” آن توجه کنید و به یاد داشته باشید تنها نوشته برای پی بردن به میزان غلات موجود در یک بسته بندی ملاک برای تصمیم گیری نمی باشد. بنابراین در زمان خریداری به قسمت اول ترکیبات موجود نگاه کرده و از بودن عدد ۱۰۰ درصد غلات خالص مطمئن شوید.

بر اساس برنامه های غذایی سالم که هم اکنون از طرف ( Dietary Guidelines for Americans) ارائه شده، پنج وعده مصرف مواد غذایی که تقریبا نصف میزان آنها را غلات تشکیل داده است برای بدنی سالم ضروری گزارش شده است.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *