در اين مقاله براي كاهش وزن و داشتن بدن خوش فرم و سلامتي نكاتي ارائه مي شود. به اميد اينكه مورد رضايت شما قرار گيرد.

۱ــ از كجا شروع كنيم؟

واضح است كه بايد بياموزيم چگونه و چه بخوريم. آيا شما از افرادي هستيد كه مشكلات روحي رواني و فشارهاي زندگي در نحوه غذا خوردن خود وارد كرده ايد.

مثلاً بعضي افراد وقتي عصباني مي شود وعده هاي غذايي خود را حذف مي كنند و بعضي در برابر مشكلات به خوردن پناه مي برند. پس ابتدا بايد خود را از نظر روحي آماده كنيد تا بتوانيد يك برنامه منظم براي رژيم فذايي و فعاليت بدني خود داشته باشيد و در هر شرايط روحي آنرا حفظ كنيد.

بدانيد كه همه افرادي كه رژيم مي گيرند از لحاظ روحي تمايل به ترك آن دارند. بنابراين هر بار كه رژيم را ترك كرديد از آن به عنوان يك تجربه براي آينده استفاده كنيد.

۲ــ آيا براي رژيم آماده ايد؟

رژيم ما را با حربه كاهش وزن سريع فريب مي دهد! اما تمركز بر رژيم سخت و كاهش وزن سريع منجر به تغذيه غير سالم و غير علمي و موفقيت كوتاه مدت و گذرا مي شود.

بيشتر رژيم هايي كه منجر به كاهش سريع وزن مي شوند، اغلب سبب كند شدن متابوليسم بدن شما هم مي شوند. كه نتيجه اين فرآيند اين است كه براي كاهش وزن شما بايد مرتباً وعده هاي غذايي خود را كمتر كنيد، تا باز هم وزن از دست بدهيد و شما خيلي زود دلسرد شده و از رژيم غذايي منصرف مي شويد و مجدداً شروع به خوردن مي كنيد.

اما اين بار با اين متابوليسم كند شما دوباره شروع به افزايش وزن مي كنيد و حتي بيش از گذشته چون بدن شما ديگر به اندازه سابق كالري نمي سوزاند. بنابراين خود را بر روي تغذيه صحيح متمركز كنيد آنگاه بدني سالم و خوش تراش خواهيد داشت.

۳ــ كنترل چيزي را كه مي خوريد داشته باشيد.

ما بر روي كارهاي مختلفي كنترل كامل داريم و يكي از آنها كنترل خوردن است. هميشه به خاطر داشته باشيد كنترل خود را در يك رستوران يا مهماني از دست ندهيد. چربيها طعم غذا را به خود مي گيرند بنابراين رستورانها غذاي خود را پرچرب مي كنند تا مشتري بيشتري جذب كنند.

۴ــ در وعده هاي مختلف و به آرامي بخوريد.

بسيار مهم است بدانيم وقتي يك وعده غذايي حذف مي شود يا رژيم سنگين گرفته شود چه اتفاقي مي افتد.

وقتي كه يك وعده غذايي را حذف مي كنيد، متابوليسم بدن كند مي شود تا انرژي را ذخيره كند. و زمانيكه رژيم سختي مي گيريد تا به سرعت وزن كم كنيد بدن فكر مي كند كه يك دوره قحطي شروع شده است و با از دست رفتن چربي بدن مبارزه مي كند و هر كاهش وزني  نتيجه از دست دادن آب و عضله خواهد بود.

هيچگاه يك وعده غذايي بخصوص صبحانه را حذف نكنيد و در بين وعده هاي غذايي از ميان وعده هاي سالم و كم حجم استفاده كنيد. چنين رژيمي سبب جلوگيري از پديده مذكور مي شود و باعث مي شود متابوليسم بدن در كاهش وزن نقش خود را ايفا كند.

خوردن به آهستگي به بدن فرصت مي دهد تا به ما اخطار بدهد كه سير شده است و ديگر احتياج به خوردن غذاي اضافي نيست.

۵ــ از ميوه ها، سبزيها و غلات كامل بيشتر استفاده كنيم.

ديده شده است كه افرادي كه تغذيه سالم دارند كمتر از غذاهاي حاضري استفاده مي كنند. آنهايي كه از ميوه ها و سبزيجات و پروتئين هاي حيواني به  طور كنترل شده استفاده مي كنند استعداد چاقي كمي دارند، يعني مي توانند به اندازه اي كه مي خواهند بخورند بدون اينكه وزن اضافه كنند.

تمدن هميشه پيشرفت را به ارمغان نياورده است. بازگشت به غذاهاي طبيعي تر و غذاهايي كه مقدار زيادي طعم دهنده و مواد نگهدارنده ندارندوضعيت سلامتي و دور كمر ما را بهنود مي بخشد.

۶ــ از فيبر بيشتر استفاده كنيد.

استفاده از غذاهاي داراي فيبر باعث مي شود هنگام غذا خوردن زودتر احساس سيري كنيم و چون سبب كند شدن روند هضم مي شود بنابراين بعد از صرف غذا مدت بيشتري احساس سيري مي كنيد. يك نان سبوس دار مي تواند شما را به اندازه دو نان سفيد سير كند.

نكته ديگر اينكه فيبرها و چربيها را از دستگاه گوارش سريعتر عبور مي دهند بنابراين فرصت كمتري براي جذب آنها وجود دارد.

غلات بدون سبوس (سبوس گرفته) مانند برنج سفيد و آردي كه با آن نان سفيد و كيك هاي مختلف پخته مي شوند بيشتر فيبر و مواد مغذي خود را از دست داده اند. آنها در بدن خيلي زود به قند خون (گلوكز) تبديل مي شوند به همان سرعتي كه شكر قند خون را بالا مي برد.

كه نتيجه بالارفتن انسولين مي شود اين پيغامي براي بدن است بدين معنا كه مقدار زيادي انرژي آماده است و بايد ذخيره شود. خوردن غذاهاي با فيبر بالا كمك مي كند كه قند خون در سطح متعادلتري باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *