آیا زمان شام خوردن در زیبایی و تناسب اندام تاثیر دارد؟ چرا بهتر است شام را زودتر بخوریم ؟ دیر شام خوردن چه عوارض و مشکلاتی را برای سلامتی ایجاد می کنند؟ در ادامه پاسخ را بخوانید.

 رابطه ی زیبایی و تناسب اندام با زمان شام خوردن

همه ی ما می دانیم که خوردن شامان هم زود و سروقت بسیار توصیه شده است و از لحاظ سلامتی مهم است. خوردن شام سر موقع و زود علاوه بر این که حس و حال خوبی برای روز بعد به ارمغان می آورد می تواند از بدن در برابر بیماری های قلبی – افسردگی و فشار خون بالا سدی محکم بسازد.

علاوه بر تمام این نکات مهم سلامتی اخیراً مطالعاتی انجام شده است که نتیجه ی آن نشان می دهد که خوردن شام برای حفظ تناسب اندام یک اصل مهم است.

سوزش معده ای که در نتیجه خوردن غذا در ساعات پایانی شب باشد، مانع خواب آرام شما در طول شب می شود. اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که اخبار مربوط به سلامت و تناسب اندام را پیگیری می کنند، حتماً تاکنون بارها از پزشکان و متخصصان تغذیه شنیده اید که باید شام را پیش از ساعت ۷ شب خورد.

موش های آزمایشگاهی که زودتر از موش های دیگر وعده ی شام را می خوردند کمر باریک تری داشتند. مطالعات میگویند که زمان طولانی بین وعده های غذایی به بدن این امکان را می دهد که توانایی حذف فاکتورهای و عاملان چاقی به خصوص در ناحیه شکم و پهلو را داشته باشد.

ساعات مناسب شام خوردن

طبق گفته های دکتر لوییس جی آرونی مسئول مرکز مطالعات مربوط به کنترل وزن و سلامت نیویورک خوردن شام در ساعات آخر شب نوعی چربی در خون را افزایش می دهد که به راحتی سلامت تمام بخش های بدن را به خطر می اندازد.
سوزش معده یا قلب نوعی حس گرفتگی در سینه، درست پشت قفسه سینه است که ممکن است با خم شدن یا دراز کشیدن بدتر شود.

به گفته متخصصان، یکی از راه های جلوگیری از ایجاد این سوزش، پرهیز از خوردن وعده های غذایی حجیم و پرچرب در ساعات پایانی شب است. خوردن شام در ساعات اولیه شب به دستگاه گوارش شما زمان کافی برای هضم غذا را می دهد و خطر افزایش اسید معده و برگشت اسید به مری را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

واب آرام و بهتر به طبع بر زیبایی و سلامت پوست اثری عالی دارد. مصرف بیش از حد مایعاتی مانند آب، نوشابه، شیر یا حتی غذاهای آب دار مانند سوپ باعث می شود شما مجبور شوید در طول شب چندین بار برای خالی کردن مثانه خود از خواب بیدار شوید،

اما توجه داشته باشید که رفتن به رختخواب با معده خالی و با گرسنگی نیز به هیچ وجه توصیه نمی شود و این موضوع نیز می تواند به نوبه خود در خواب اختلال ایجاد کند.به همین دلیل متخصصان توصیه می کنند افراد قبل از خواب یک میان وعده کم حجم و سبک مصرف کنند. غلات آماده مصرف همراه با شیر کم چرب، یا ماست با کمی نان، از جمله گزینه های مناسب هستند.

یکی دیگر از دلایل  خوردن شام در ساعات اولیه شب افزایش بیشتر انرژی است که منجر به آرامش بیشتر فرد می شود یعنی آرامش بیشتری که فرد هنگام خواب تجربه می کند. خواب آرام شب قبل، باعث افزایش انرژی در روز بعد شده و انگیزه فرد برای ورزش و کنترل وزن بیشتر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *