هنگام ارزیابی سلامت عمومی‌تان، گرایش‌های ورزشی شما تنها چیزی نیستند که باید در نظر داشته باشید. رژیم غذاییتان ــ غذاها و نوشیدنی‌ها ــ نیز باید مورد بررسی قرار گیرد.

الکل چگونه بر تناسب اندامتان تاثیر منفی می‌گذارد؟

رژیم غذایی نه تنها شامل یک چیزبرگر، یک نوشابه یا مقداری شیرینی پس از شام است بلکه یک یا دو لیوان شراب، آبجو یا هر نوشیدنی الکلی دیگری که می خورید را نیز در بر می‌گیرد.

الکل قطعا بر تناسب اندامتان اثر می گذارد و مهم است که بدانید چه کاری با بدنتان می‌کند. اگر همچنان تصمیم دارید نوشیدنی بخورید، باید اثرات بالقوه آن را درک کنید.

دکتر نیک کامپوس، پزشک ورزشی کایروپرکتیک می‌گوید:مهمترین چیزی که باید بدانید این است که اگر برای کاهش وزن ورزش می‌کنید، نوشیدن الکل تاثیر سوئی بر آن می‌گذارد. اگر می‌خواهید وزن کم کنید، یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید، آن است که نوشیدن الکل را متوقف کنید.

الکل، یک کالری اضافی است. ما نمی‌توانیم آن را فراوری کرده یا برای تولید انرژی استفاده کنیم بنابراین فقط باعث افزایش وزنمان می‌شود.

الکل به طرق مختلف می‌تواند بر شما، قبل و بعد از تمرین اثر بگذارد. اثرات آن، چیزی بیش از تمرین نکردن است و علائم آن حتی با اندکی خماری نیز خود را نشان می‌دهند.

اثرات آن بر تمرینات بعدی

بزرگترین تاثیری که نوشیدن الکل روی تمرینات بعدی می‌گذارد، هیدراتاسیون است.

آماندا ترنر، دارای مدرک RD، متخصص تغذیه و محقق دانشگاه کلرادو می‌گوید: الکل ادرارآور است، یعنی که باعث می‌شود آب اضافی از دست دهید. به همین دلیل، بدن نمی‌تواند الکل را مانند دیگر مایعات جذب کند. هنگام شروع یک تمرین اگر بیشتر از ۲٪ دچار کم آبی باشید، عملکرد شما بخوبی زمانی نخواهد بود که کاملا هیدراته بودید.

الکل، تنها چیزی نیست که باعث از دست رفتن آب بدن می‌شود، بنابراین مهم است که این مورد را در طول زمان‌های خاصی از سال بخاطر داشته باشید. یک موسسه پزشکی می‌گوید: فعالیت بدنی طولانی مدت و قرارگیری در معرض گرما، از دست دادن آب را افزایش می‌دهد و بنابراین ممکن است میزان مایعات مورد نیاز روزانه را بیشتر کند.

بخصوص در ماه‌های تابستان، الکل قبل از یک تمرین می‌تواند در از دست دان آب بیشتر که بعلت درجه حرارت‌های بالا، اغلب غیر قابل اجتناب است، نقش داشته باشد.

متابولیسم

الکل، یک سم است و هنگامیکه مصرف شود، بدن شما سعی می‌کند آن را متابولیزه کند تا بتواند آن را از سیستم بدنتان حذف نماید.

کامپوس می‌گوید: هر زمانی که ما یک سم می‌خوریم، کبد ما باید آن را خنثی سازد. این مسئله، کبد را وا می‌سازد که سخت‌تر کار کند و بر متابولیسم تاثیر می‌گذارد. در طول فرانید متابولیزه کردن، کبد شما از گلیکوژن خالی می‌شود، این بدان معناست که بدن شما ذخایر گلیکوژن کمتری دارد.

جورجی فیر، دارای مدرک RD و نویسنده Lean Habits For Lifelong Weight Loss می‌گوید: صبح روز بعد، پس از آنکه در شب قبل چند نوشیدنی خوردید، ذخایر کربوهیدرات کمتری دارید، بنابراین استقامت‌تان کاهش می‌یابد. علاوه بر میزان استقامت پایین‌تر، بیشتر مستعد افت فشار خون در طول عملکرد ورزشی هستید.

به این دلیل، فیر به ورزشکارانش می‌گوید اکه اگر قصد دارند چند لیوان شراب بخورند، این کار را شب قبل از یک دوی طولانی یا یک مسابقه دوچرخه سواری ۵ ساعته، انجام ندهند. شما می‌خواهید که بدنتان هر چقدر که می‌تواند، گلیکوژن ذخیره کند.

اثرات آن بر ریکاوری عضلات

هنگامیکه صحبت از ریکاوری می‌شود، کارشناسان اغلب یک بار دیگر به کم آبی اشاره می‌کنند. ترنر می‌گوید الکل، زمان ریکاوری را طولانی می‌کند، چون در واقع با نوشیدن آن، باعث کم آبی بیشتر بدنتان می‌شوید. کامپوس موافق است و می‌افزاید که شما باید مصرف الکل را باید  به بعد از زمانی که پس از تمرین، غذا و آب کافی به بدنتان رساندید، موکول کنید.

کامپوس می‌گوید: شما اول باید پروسه ریکاوری و آبرسانی را سپری کنید.

الکل، ریکاوری را کند خواهد کرد، چون بدنتان بعنوان یک سیستم واحد فعالیت می‌کند، نه یک سیستم منفرد. به گفته کامپوس، هنگامیکه کبدتان درگیر  است و الکل را در سیستم شما متابولیزه می‌کند، می‌تواند سیستم گوارش و کلیه‌های شما را نیز درگیر کند ــ چون همه آن‌ها با هم کار می‌کنند ــ و بر ریکاوری تاثیر بگذارد.

سلامت عمومی

الکل علاوه بر ایجاد مزاحمت برای ریکاوری و تمرینات بعدی شما، بر سلامت عمومی‌تان نیز تاثیر می‌گذارد.

ترنز می‌گوید: اگر در شب چندین نوشیدنی بنوشید، می‌تواند بر خوابتان تاثیر بگذارد. الکل بر خواب عمیق  ــ که ریکاوری بدن در آن هنگام اتفاق می‌افتد ــ تاثیر می گذارد. خواب عمیق، هنگامی است که سیستم ایمنی در آن احیا می‌شود، بطوریکه می‌تواند بر سنتز عضلانی تاثیر بگذارد.

ترنز به خطرات دیگر مانند افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی و دیابت برای آن‌هایی که بیش از حد نوشیدنی مصرف می‌کنند (بیش از یک لیوان در روز برای خانم‌ها و بیش از دو لیوان در روز برای آقایان) اشاره می‌کند.

برای داشتن یک سبک زندگی سالم، لازم نیست بطور کامل از الکل پرهیز نمایید اما مهم است دفعه بعدی که به سراغ یک نوشیدنی می‌روید، ضررهای بالقوه آن را به یاد داشته باشید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *