بدن ما به آب زیادی نیاز دارد، در حالی که بیشتر ما روی آب غذاهایی که می‌خوریم حساب می کنیم نه آب آشامیدنی و درست موقعی که بدن مان نیازمند آب بیشتر است،‌ به اشتباه فکر می کنیم که گرسنه هستیم.

 

به گزارش سلام تی ،  معمولا وقتی حواس‎مان پرت است پر‎‎خوری می‎کنیم، مثلا موقع تماشای فیلم. به اصطلاح، پر‎خوری خارج از کنترل ماست. خب چه باید کرد؟ معلوم است کنترل خوردن‎تان را دوباره به دست بگیرید و برای انجام این کار ساده‎ به راه‌کارهای ما دقت کنید:تمرکز روی خوردن

موقع خوردن اگر حواس‎تان جای دیگر باشد، کنترل آن را از دست می‎دهید. ممکن است سخت به نظر برسد، ولی بهترین کار برای پیشگیری از پر‎خوریاین است که در حین خوردن تمام حواس‎تان به آن باشد. تک‎تک لقمه‎ها‎یی را که می‎خورید با دقت زیر نظر داشته باشید، چون فقط اینطوری متوجه می‎شوید که کی باید از خوردن دست بکشید.

آب بیشتری بنوشید

بدن ما به آب زیادی نیاز دارد، در‎حالی که بیشتر ما روی آب غذاهایی که می‌خوریم حساب می‎کنیم نه آب آشامیدنی و درست موقعی که بدن‎مان نیازمند آب بیشتر است،‌ به اشتباه فکر می‎کنیم که گرسنه هستیم. پس این دفعه که بی‎موقع احساس گرسنگی کردید، یک لیوان آب بنوشید و ببینید چه اتفاقی می‎افتد.

به ۵ وعده میوه خود اکتفا کنید

همه به اشتباه فکر می‎کنند که احساس سیری به مقدار انرژی غذا مربوط است، در‎صورتی که برعکس به حجم غذا ارتباط دارد.شما می‌توانید در روز پنج وعده میوه و سبزیجات بخورید و همان احساسی را داشته باشید که از خوردن غذاها به دست می‎آورید. حالا اگر دوست دارید بیش از حد احساس سیری کنید، بیشتر میوه‎های فیبردار مثل سیب بخورید.

کم بخورید اما به دفعات

تا به حال به ریز‎نقشی ژاپنی‎ها در مقایسه با آمریکایی‎ها فکر کرده‎اید؟ دلیل این تفاوت، عادات غذایی آن‎هاست وعده‎های غذایی ژاپنی‎ها خیلی کوچک است و همین مساله بدن آنها را به خودداری از پرخوری عادت داده است. هرقدر تعداد خوردن‎های خودتان را بیشتر کنید، ولع پرخوری را در خودتان کاهش می‎‎دهید.

استفاده از ظروف کوچک

پیشترها اندازه ظروف غذاخوری کوچکتر بود. یادتان می‎آید وقتی نمی‎توانستید بشقاب‎تان را تمام کنید مادرتان سرزنش و یا حتی تحقیر‎تان می‎کرد. اگر هنوز هم در صورت تمام نکردن بشقاب‎تان دچار عذاب وجدان می‎شوید و فکر می‎کنید که مواد غذایی را هدر داده‎اید، در این صورت می‎توانید از بشقاب کوچک‎تر استفاده کنید. این روش بسیار موثری است که بتوانید مثل ژاپنی‎ها خودتان را به کم‎غذایی عادت بدهید.

همیشه صبحانه بخورید

همه متخصصین تغذیه و رژیم غذایی معتقدند که نخوردن صبحانه، افراد را در وعده‎های بعدی حریص‎تر می‎کند. چون صبحانه درواقع استارت سوخت‎وساز بدن را می‌زند و سوخت آن را تا ظهر‎هنگام تامین می‎کند. خوردن صبحانه همچنین تمایل ما را نسبت به تنقلات و هله‎هوله و هر نوع حرص زدن برای زیاده‎روی در ناهار از بین می‎برد. پس همیشه برای داشتن یک روز خوب، یک صبحانه مفصل بخورید و البته میوه و سبزیجات را فراموش نکنید.

خوردن سالاد فراوان پیش از غذا

خوردن سالاد فراوان، پیش از شروع غذا در کم کردن اشتهایتان نقش موثری دارد.

پروتئین برنامه غذایی‎تان را بیشتر‎ کنید

برای خودداری از پرخوری، به پروتئین بیشتری نیاز دارید. چون پروتئین هم احساس سیری بیشتری می‎دهد و هم برای ساخت عضلات کالری سوز مورد نیاز است. اما منابع این ماده کدامند؟ منابع پروتئین برای گوشتخواران عبارتند از: ماهی تن، مرغ، بوقلمون، و گوشت گوساله، درحالیکه گیاهخواران می‎توانند پروتئین مورد نیازشان را از تخم‎مرغ‎ غلات و حبوبات(منبع آمینو‎اسیدی که به خودی خود در بدن تولید نمی‎شود) به دست بیاورند.به خودتان جایزه بدهیداما چطور از پرخوری خودداری کنیم؟ بهترین کار، دست کشیدن از این کار بطور ناگهانی است اما برای این کار هر هفته به خود یک جایزه بدهید، مثلا به خودتان اجازه دهید هر جمعه یک بستنی بخورید و یا…خودداری از خوردن اسنکبه سادگی از خریدن و آوردن اسنک‎ به منزل که باعث پرخوری می‎شود، خودداری کنید!

 

راهکارهایی برای جلوگیری  از پرخوری

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *