امروزه به دلیل پیشرفت صنعت و مدرنیزه شدن زندگی و همین‌طور توسعه فرهنگ آپارتمان‌نشینی، فعالیت جسمانی به حداقل خود رسیده است و این امر، معضلات فراوانی همچون چاقی به ارمغان آورده است.

به گزارش سلام تی ، دسترسی نداشتن به فضاهای عمومی ورزشی، بی­‌انگیزگی، پدیده‌­های روان‌شناختی نامناسب و کمبود وقت ازجمله موانع مؤثر بر مشارکت فعال افراد بالاخص زنان در فعالیت­های ورزشیهستند، لذا استفاده از دستگاه نوارگردان یا تردمیل به‌عنوان یک امکان برای تسهیل فعالیت بدنی در منازل مورد استقبال قرار گرفته و به‌عنوان جایگزین پیاده­‌روی در بیرون خانه، توصیه شده است.

با این‌ حال هنوز در خصوص کارایی این دستگاه نسبت به پیاده‌روی واقعی روی زمین، شک و تردیدهایی وجود دارد. به‌منظور برطرف شدن برخی از این تردیدها، محققان در مطالعه‌ای، تأثیر دو نوع پیاده‌روی ذکرشده را بر ضربان قلب (زمان استراحت) و چاقی مرکزی زنان غیرفعال دارای اضافه‌وزن مورد بررسی قرار داده‌اند.

در این مطالعه کاربردی که در شهرستان بروجرد انجام شده، 30 نفر از افراد غیرفعال و دارای چاقی شکمی با دامنه سنی 30 تا 45 سال مشارکت داشته‌اند.

برای انجام آزمایش‌ها، شرکت­‌کنندگان به سه گروه 10 نفره تقسیم شدند. برنامه تمرینی به مدت 8 هفته و با تمرین 3 روز در هفته از نوع فزاینده بود. گروه اول با تردمیل و گروه دوم از طریق پیاده‌روی عادی، فعالیت موردنظر را انجام دادند، ولی گروه سوم به‌عنوان گروه شاهد، هیچ‌گونه فعالیت ورزشی خاصی نداشت.

نتایج به‌دست‌آمده از این پژوهش نشان داد، «نسبت دور کمر به دور باسن» و «چربی بدن» تنها در گروه پیاده‌­روی معمولی کاهش معنی‌­داری پیدا کرده است. هرچند، شاخص «نسبت دور کمر به قد» در هر دو شیوه تمرینی کاهش پیدا کرد؛ ولی تفاوتی بین دو شیوه تمرینی مشاهده نشد.

به گفته محققان، به نظر می‌­رسد کاهش چاقی شکمی در گروه پیاده‌­روی به دلیل از دست دادن توده چربی بیشتر در ناحیه سرینی است و تأثیر بیشتر ورزش پیاده‌روی روی زمین بر این ناحیه است.

مجریان این پروژه پژوهشی، در نتیجه‌گیری از مطالعه خود اظهار داشته‌اند با توجه به نتایج این مطالعه، به نظر می­‌رسد فعالیت پیاده­‌روی معمولی در مقایسه با فعالیت روی نوارگردان یا تردمیل برای بهبود و کاهش ضربان قلب استراحت مؤثرتر است.

علاوه بر این، پیاده­‌روی بهتر از راه رفتن روی نوار گردان میزان شاخص چاقی شکمی را بهبود می‌بخشد. ازاین‌رو، می­‌توان چنین استنباط کرد که هنوز هم پیاده‌­روی به‌عنوان فعالیتی ساده و بسیار کم‌هزینه می‌­تواند برای افراد کم‌تحرک و دارای اضافه‌وزن پیشنهاد شود.

با توجه به رایج شدن فرهنگ آپارتمان­‌نشینی و کمبود فضاهای ورزشی ویژه بانوان، می‌­توان امیدوار بود که مدیران شهری و دست‌­اندرکاران فدراسیون­‌های ورزشی بتوانند با فراهم کردن یک فضای مناسب و با گسترش ورزش همگانی پیاده‌روی، به روشی ساده با شیوع چاقی و اضافه‌وزن که یکی از مشکلات سلامت عمومی است، مقابله کنند.

نتایج این پژوهش با عنوان “مقایسه تأثیر راه رفتن روی نوار گردان و پیاده‌­روی بر چاقی مرکزی و ضربان قلب استراحت در زنان غیرفعال دارای اضافه‌وزن در  یک مجله علمی پژوهشی منتشر شده است.

 

بررسی تاثیر پیاده روی و تردمیل بر چربی سوزی

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *