یکی از حقایق اولیه‌ای که هر کسی درباره سالم غذا خوردن می‌آموزد این است که میوه برای سلامت مفید است؛ بنابراین شاید خیلی عجیب به نظر برسد که بسیاری از برنامه‌های غذای کم کربوهیدرات می‌گویند باید از خوردن موز دست بکشید.

 

به گزارش سلام تی ، بالاخره موز هم یک میوه است اما به میوه ای شهرت دارد که سرشار از قند و کالری است. هر ماه بیش از 70.000 مرتبه در گوگل سرچ می شود که یک موز چقدر کالری دارد و حتی برخی از مربیان ورزشی نیز توصیه می کنند این میوه را از برنامه غذایی حذف کنید. خوردن موز در یک برناکه غذایی کتوژنیک؟ اصلا حرفش را هم نزنید.

چرا: یک موز متوسط حاوی 27 گرم کربوهیدرات است، بیش از دو برش نان سفید و همچنین 14 گرم قند. این قند به حالت فروکتوز خود را نشان می دهد، قند ساده ای که بدن بدن به سرعت هضم می کند و می تواند منجر به بالا رفتن شدید قند خون و انسولین شود. همچنین این موز متوسط 105 کالری دارد.

 


اما اگر از طرفداران موز هستید مجبور نیستید برای کاهش چند کیلو این میوه زرد رنگ را فدا کنید: موز قرار نیست به تنهایی تلاش هایتان برای کاهش وزن را بی ثمر کند. همانطور که یک غذا به تنهایی نمی تواند باعث کاهش وزن شود یک غذا به تنهایی نمی تواند موجب شود وزنتان افزایش پیدا کند.

بالاخره با اینکه موز حاوی قند است این قند طبیعی است بنابراین نمی توان آن را مانند قند اضافه شده دانست، همچنین این میوه را باید منبعی غنی از پتاسیم و حاوی فیبر، ویتامین C، و B6 و آنتی اکسیدان های ضد التهاب دانست.

فیبر موجود در موز در واقع می تواند به کاهش وزن کمک کند. بر اساس تحقیقات افزایش فیبر دریافتی به 30 گرم در روز کمک می کند بتوانید کاهش وزن مناسبی داشته باشید. یک موز متوسط حاوی 3.1 گرم فیبر است این یعنی قند خونتان مانند دیگر غذاهای حاوی قند بالا به صورت ناگهانی بالا نخواهد رفت. به همین خاطر بعد از خوردن یک موز احساس سنگینی نمی کنید و بعد از 30 دقیقه دوباره گرسنه نیستید.

موز خود را با پروتئین و مقداری چربی از کره بادام زمینی یا بادام دریافت کنید با این کار قدرت ماندگاری انرژِی میوه ای که خوردید را بیشتر هم کرده اید. سعی کنید موز را قبل یا بعد از ورزش بخورید تا به شما انرژی دهند و در ریکاوری کمکتان کنند.

موز دشمنتان نیست. اگر می خواهید وزن کم کنید به جای یک میوه روی کل برنامه غذایی و ورزشتان تمرکز کنید. چنین نگرشی شما را خیلی جلوتر خواهد برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *